Archiwum: marzec 2019

Przeglądasz archiwum posortowane po miesiącach

Wspominałem dziś w Olecku Wacława Klejmonta, patrona konkursu „Poeci Pogranicza Warmii, Mazur i Suwalszczyzny” – pisarza, krytyka, eseistę i przede wszystkim polonistę, wyjątkowego z charyzmą.

Nie jest łatwo adaptować na scenę prozę, zwłaszcza taką, która napisana została w klimacie tragikomicznym. Zdecydowanie udało się to Mateuszowi Moczulskiemu, który przerobił „Błoto” gołdapianina Jana Jastrzębskiego na potrzeby teatru. Świetnie to wyreżyserowała Martyna Łyko, reżyserka mająca do czynienia z rozmaitymi formami teatralnymi.

W empikach można już kupić 1 (164) tegoroczny numer „Toposu”. W numerze m.in. lista stu najlepszych tomów poetyckich z lat 1918 – 2018 wyłoniona z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości na podstawie ankiety ogłoszonej przez redakcję. No i są dwie moje recenzyjki tomów Eligiusza Buczyńskiego i Jana Bieli:-) Te wiersze polecam.

Bez ryzyka można stwierdzić, że wczorajsza prezentacja w Kowalach Oleckich, opracowanej przez Roberta Maluchnika, książkowej kroniki szkoły w Zawadach Oleckich, była jednocześnie naukową dyskusją.