Archiwum: grudzień 2021

Przeglądasz archiwum posortowane po miesiącach

Jak odczuwać świat, by nie sprowadzał się jedynie do jego „sadystycznego duszenia”? bo takie słowa znalazły się w XVIII fragmencie „Traktatu barbarzyńcy”, dwudziestopięciolatka Michała Fałtynowicza. Jestem pod dużym wrażeniem jego nowego tomiku poetyckiego – trzeciej książki w jego dorobku, którą wydała Książnica Podlaska. Pierwszą był zbiór czterech sztuk scenicznych „Ciemność”, który ukazał się w naszej Read More →

Josif Brodski też znalazł się mojej czterdziestce twórców najważniejszych. Jednak bardziej za sprawą swoich esejów („Mniej niż ktoś”) niż poezji. Nieprzypadkowo oprócz jego portretu ponownie umieściłem tu Susan Sontag. Łączyła ich bowiem przyjaźń, więź duchowa i intelektualna.

206 lat temu (23 grudnia 1815 roku) w Uładówce na Podolu odebrał sobie życie Jan Nepomucen Potocki, zwany „krajczycem” (ojciec Józef był krajczym koronnym). Moim zdaniem najważniejsza postać przełomu polskiego oświecenia i preromantyzmu.

Tak się składa, że wolę poezję konfesyjną, filozoficzną i… surrealistyczną od tak zwanej zaangażowanej. Dlatego z przyjemnością podjąłem się wydania tomiku wierszy Danuty Bartoszuk, która tworzy poezję delikatną, szczerą, będącą jednocześnie dowodem jej wyjątkowego zmysłu obserwacji, również psychologicznej.

Od dziś grudzień. Zatem mój wiersz na grudniowej stronie tegorocznego, poetyckiego kalendarza „Borussi”.