O mnie

029_iwolginskij_daacan_2-Edit

029_iwolginskij_daacan_2-Edit

 

Mirosław SŁAPIK, dr nauk humanistycznych w dyscyplinie literaturoznawstwo, członek zarządu olsztyńskiego oddziału Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, ur. 25 kwietnia 1955 w Sokółce, poeta, prozaik, wydawca, dziennikarz. Rozwiedziony (ma córkę i syna i dwie wnuczki). Jako poeta debiutował w prasie w 1981 r., następnie publikował wiersze m.in. w „Warmii i Mazurach”, „Integracjach”, „Borussii”, „Jaćwieży”, „Toposie”, „Ocaleniu przez poezję”, miesięczniku „Poezja Dzisiaj”, czeskim piśmie „ŘÁD”, macedońskim „Kulturnyj Żywot”, „Migotaniach”, „Vari Arcie”, „Kronikach”, almanachach Olsztyńskiego Oddziału SPP, antologii poetyckiej Piękna Góra, antologii literackiej Przed i za, antologii Do przyjaciela wroga. Niemcy w poezji polskiej oraz francuskojęzycznej Ciel et lacs. Anthologie de poetes de Varmie-Mazurie.  Autor tomów poetyckich: Ciąg logiczny (Suwałki 1988), Jest pięknie (Łódź 1992), Biały wiatr (Warszawa 1998), I dziś, i wczoraj (Olsztyn 2002), Szuurga (Gołdap 2008; nominowany do Literackiej Nagrody Warmii i Mazur) i Dasein (Olsztyn 2010), Odległości (Olsztyn 2012), także zbioru opowiadań Biel (Olsztyn 2009) oraz książki o Syberii i Mongolii Najpierw był Tariat (Gołdap 2014). Jego utwory zostały przetłumaczone na – angielski, czeski, francuski, rosyjski i macedoński.

Teksty o literaturze (m.in. recenzje) publikował między innymi w – „Borussii”, „Jaćwieży”, „Toposie”, „Masovii”, „Podglądzie”, „Kronikach”, „Pracach literaturoznawczych”, almanachach Olsztyńskiego Oddziału SPP i książce Z ducha Orfeusza. Studia o polskiej poezji lat 2010 – 2012.

W latach osiemdziesiątych eksperymentował z poezją konkretną. Mieszka w Gołdapi, wydaje serię książek literackich, zajmuje się dziennikarstwem. Z wykształcenia teatralnik, specjalista od marketingu i bibliotekarz. Ukończył między innymi podyplomowe studia informacji naukowej i biblioznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim.  Wyróżniony w ogólnopolskim konkursie CAL „Obywatel Reporter”, jest laureatem Nagrody Zielonego Liścia im. Stefana Kozłowskiego, w 2008 otrzymał Nagrodę Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego za wkład w kulturę regionu, w 2011 Srebrny Krzyż Zasługi, w 2012 honorowy tytuł „Pasjonata Przypisanych Północy”.