Przyszedł kolejny numer „KRONIK według Muzeum im. Marii Konopnickiej w Suwałkach”. Numer 42. i pierwszy tegoroczny, oczywiście zredagowany przez niezmordowanego literaturoznawcę Zbigniewa Fałtynowicza. Połowę numeru zajmuje kronika wydarzeń literackich związanych z Warmią, Mazurami i Suwalszczyzną.

Ale nie tylko, bo jest to „ogród o rozwidlających się ścieżkach”. Odnotowana tu jest na przykład śmierć Lecha Raczaka, współtwórcy legendarnego „Teatru Ósmego Dnia”. Są noty o nowych książkach między innymi Krzysztofa Czyżewskiego „W stronę Xenopolis” i Jarosława Słomy „Mazurska piramida i pruskie Ateny” (gołdapsko-warszawskie wydawnictwo SIGNI).
Wśród tekstów dłuższych, między innymi wspomnienie Jana Stolarczyka o spotkaniu z Tymoteuszem Karpowiczem i fragment dziennika Jacka Hajduka zatytułowany „Homer w Krasnogrudzie”. Są recenzje i poezja oraz piękny, klimatyczny rysunek Wiesława Szumińskiego na pierwszej stronie (zaliczam go do moich ulubionych ilustratorów) – ilustracja do powieści Grigorija Kanowicza.
KRONIKI Zbigniewa Fałtynowicza to zdecydowanie ewenement wśród polskich pism literackich. Dlaczego? To temat na osobny szkic, esej, a może i nawet na książkę…

Comments are closed.

Post Navigation