Jedna z tych książek, które dosyć długo stały u mnie na półce nieprzeczytane. I ta również mnie zaskoczyła. Rafał Księżyk oryginalnie przedstawia biografię Willama S. Burroughsa – jednego z trzech filarów (obok Ginsberga i Kerouaca) pokolenia pisarzy nazwanego Beat Generation.
Autor biografii, dziennikarz muzyczny i naczelny „Playboya” tworzy niby-mozaikę faktów związanych z życiem i czasami Burroughsa, jednak robi to z prozatorską swadą i dbałością o chronologię.
Beat Generation niektórzy zaliczają do literackiej awangardy lat 50. I 60. i rzeczywiście do takiego nurtu można zaliczać twórczość Burroughsa, choćby „Nagi lunch”. Mimo to „On the Road” Kerouaca, „Big Sur”, czy „Włóczędzy Dharmy” zaliczam do smakowitej, pięknej i ponadczasowej prozy.
Natomiast o Burroughsie Rafał Księżyk pisze m.in. tak: „Bez wyobraźni i stylu Burroughsa nie byłoby cyberpunka – starczy wspomnieć słynną kolekcję przejmowania nowych technologii przez ulicę…” Dodaje też, że mają mu (Burroughsowi) wiele do zawdzięczenia najbardziej kreatywni twórcy komiksu.